Zirkonyum ile Porselen Diş Kaplama Farkı

Dişlerdeki sorunları çözmek amacı ile diş hekimleri var güçleri ile çalışmaya devam ederken bilim insanları da daha gelişmiş malzeme arayışına devam ediyorlar. Bu doğrultuda diş kaplamalarında son dönemde önemli değişiklikler oldu. Kendi dişleriniz için uygulanmadı ise bile etrafınızda diş tedavisi olanlardan duymuş olabileceğinizi düşündüğüm zirkonyum diş kaplama ile ilgili bilgi vermek istiyorum bu yazıda. Diş üzerine dişleri çepeçevre saran kaplamalar altın kaplama devrinden metal ve plastik dönemine geçtikten sonra 40 yıl kadar önce porselen diş kaplama dönemine girmişti.

ZİRKONYUM DİŞ NEDİR?
ZİRKONYUM DİŞ NEDİR?

Plastik ve metal birleşimi ile uygulanan biodent ve izosit diş kaplamalarından sonra kaplama dişlerdeki aşınma, koku, renk değişikliği gibi önemli sorunlar giderildi. Ancak metal porselen diş kaplamalarında istenmeyen bazı olumsuzluklar devam etti. Neydi porselen diş kaplama olumsuzlukları? Öncelikle porselenlerin kırılması. Metal ile olan bağlantı çiğneme kuvvetleri ne karşı istenilen direnci sağlayamadığı için uzun yıllar hastalar kırılan porselen diş kaplamaları ile morallerini bozdular. Tabi aynı şekilde diş hekimleri de kırılan porselen diş kaplamalarını yenilemek durumunda kaldılar.

Diğer önemli bir problem ise diş eti ile diş kaplamasının birleştiği alanda renk değişikliği olması idi. Porselen içinde destek sağlamak amacı ile kullanılan metal fırınlama aşamalarında oksitlenir ve renk koyulaşır. Diş eti içerisine giren bu alanda zaman içerisinde diş etinde koyu renk görünür.

Porselen Diş Kaplama Sorunları

Yukarıdaki fotoğrafta da görüldüğü gibi porselen kaplama yapımı sonrası diş kaplaması ile diş etinin birleştiği alanlarda renk problemi ortaya çıkar. Bu renklenmenin ana nedeni metal porselen malzemedeki metalden kaynaklanır. Bazen de diş eti kızarıklığı ile kanaması gibi sorunlarla karşılaşılır. Hiç istenmeyen diş eti hastalığının başlangıç habercisi olan bu durumun da nedeni porselen kaplamalardır. Diş kaplaması kenarının sonlandığı alanda bakteri tutunumunun daha kolay ve daha fazla olması bu durumun ana nedeni olabilir.