Zirkonyum Kaplama Ömrü Ne Kadar?

Takma diş, yapma diş,estetik diş. Adına ne derseniz deyin yaptırmak zorunda kaldığımızda kendi dişlerimizin kıymetini daha çok anladığımız bir gerçek. Keşke dişlerde sorun yaşanmasa ve hiç işlem yapılmasa desek de çoğumuz dişlerimiz ile ilgili ağrı sızı ve bazen de estetik sorunlar yaşıyor ve bu nedenler ile diş kaplamaları yaptırıyoruz. Ön diş estetiği için diş kaplama yazımızı da okumalısınız.

Ön diş için zirkonyum diş kaplama
Ön diş için zirkonyum diş kaplama

Sayın Kızılkaya, sizin diş estetiği ve zirkonyum diş kaplamalar konusunda uzman olduğunuzu ve çok başarılı tedaviler yaptığınızı biliyoruz. Hastaları diş kalama konusunda doğru bilgilendirebilmek adına sizi ziyaret ederek doğru bilgileri gerçekten ihtiyaç duyan ve araştıran kişilere ulaştırmak istiyoruz. bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Çoğumuz diş tedavilerinin ömrünün kısa olduğundan yakınıyoruz. Hem para hem zaman harcayarak diş hekime gidip diş dolgusu, kanal tedavisi, diş kaplaması veya estetik diş yaptırdıktan kısa bir süre sonra da bu yapılan işlemlerde sorunlar çıktığını ve yeniden para harcamak diş yaptırmak zorunda kaldığımızdan şikayetçiyiz.

Ben de bu konu ile ilgili kendi web sitemde diş kaplamasının ömrü yazısını yazmıştım. Çok doğru bir konuya temas ettiniz. Diş dolgusu dahil bütün tedaviler en uzun kullanım ömrü olacak biçimde planlanıp uygulanmalıdır. Uzun süre kullanılamayacak tedaviler alternatif daha uzun ömürlü ve kalıcı tedaviler tercih edilerek revize edilebilirler. Özellikle kanal tedavisi olmuş dişler için kaplama yapılması önerilmesi gibi. Diş kırıkları ve çatlaklarının çok görülmesi nedeni ile kanal tedavisi olan dişlere biz kaplama öneriyoruz mesela. Bunu haricinde de diş için kaplama, dolgu gibi tedaviler gerektiğinde bunların en az 5 ile 10 yıl gibi kullanım ömrü olması gerekiyor. Yaptığımız diş kaplamalarını 20 yıldan daha uzun süre kullanan pek çok hastamız var.

Zirkonyum Kaplama Ömrü

Para verip en iyisini isteyenler için zirkonyum diş kaplama metal destekli porselen diş kaplamalara göre çok iyi bir alternatif. Ancak fiyatı daha yüksek. Zirkonyum ile porselen diş kaplama farkı yazısını da okumalısınız.  Diş kaplama ihtiyacı olduğunda biz kliniğimizde standart olarak bilgisayar destekli zirkonyum diş kaplama öneriyoruz. Hem daha estetik hem de daha uzun ömürlü diyoruz. Metal daha sağlam ama zirkonyum daha uzun ömürlü. bunu anlamak için malzemenin özellikleri ile biyolojik ihtiyaçları iyi anlamak gerekiyor.

Dayanıklılık olarak çiğneme basınçlarına karşı koyabilmesi diş kaplama malzemesi için ilk koşul. Zirkonyum diş kaplamalar da bu koşulu yerine getirebilmekte. Geriye estetik ve biyolojik özellikler kalıyor. Diş hekimi olarak bizlerin diş kesim aşamasını doğru uygulamamız ve diş ölçüsünü diş teknisyenlerine doğru aktarmamız gerek. Diş laboratuvarı zaten bilgisayar destekli tasarım ve üretim ile süreci oldukça dijitalleştirilmiş ve yasallaştırmış durumda. İyi bir kesim ve ölçü sonrası teknik olarak malzeme dayanımı ve tasarımı teknisyenin sorumluluğundadır.

Zirkonyum Kaplama Kırılması

Kırılmalara karşı garantiyi de biz diş laboratuvarından almaktayız. Diş teknisyeni kullandığı malzemenin kalitesi ve dayanıklılığından sorumludur. Diş kaplama ömrü dediğimizde kaplama ve köprü ömrünü belirleyen malzeme dayanımı ile çevre dokuların sağlığıdır diye belirtmemiz gerekiyor.

Dişlerin Ağrıması

Diş kaplama altındaki dişin ağrıması ve çekim gerektirmesi olmaması gereken bir durumdur. En azından senede bir defa kontrol edilen diş kaplamalarında böylesi bir durumla karşılaşma riskinin nerede ise hiç olmadığını belirtmek isterim. Diş ağrıması dişin çürümesi demektir. Kaplama ile diş arsında aralık olması diş eti uyumunun bozulması diş çürüklerinin oluşmasına neden olur.

Kaplama kenarlarında biriken gıdalar dişin açıkta kaplan bölümünü çürütüp diş ağrısına neden olabilir. Bu nedenle diş kaplaması yapılırken kaplama ile diş eti kenar uyumu en önemli konudur diyee hep belirtirim. Diş kaplamal ve diş köprülerinin ömrünü belirleyen diğer önemli faktör de diş eti sağlığıdır.

Diş Eti Çekilmesi

Diş eti enfeksiyonları diş etinde ilk başta kanama, ağrı şiş ve ödeme neden olur. Erken dönem belirtiler dikkate alınarak tedaviler uygulanır ise sorun ilerlemeden diş kaplaması zarar görmeden giderilebilen diş eti hastalıkları geç kalındığında ise dişlerin kaybına kadar yol açmaktadır.

Diş Dolgusu Ömrü

Tıpkı diş kaplamasında olduğu gibi diş dolgusunun da uzun ömürlü olması istenir. Diş dolgularında en çok karşılaşılan problem ise diş dolgusu düşmesidir. Dolgu kırılması veya düşmesi diş ağrısına da neden olmakta ve yeniden diş hekimine giderek diş için daha uzun ömürlü ve kalıcı tedaviler yapılmasını gerektirir.

Diş dolgusu hacmi geniş olduğunda veya dişin kanal tedavili olması gibi nedenler diş dolgusunun düşme nedenlerinin başında gelmektedir. bu sorunların dışında iki yüzlü ve üç yüzlü diş dolguları da kullanım ömrü bakımından çok uzun ömürlü olamayabilmektedirler.

Dolgusu düşmüş bir diş için düşen diş dolgusunun hacmi ve dolgu yapılacak diş yüzey hacmi ve konumuna göre diş kaplaması uygulaması veya yeni bir diş dolgusu önerisi yapılabilmektedir. Hangi diş tedavisi yapılırsa yapılsın en az 5 ile 10 yıl gibi bir kullanım ömrü planlanarak yapılmalı. Diş uzun sre sağlıklı bir şekilde kullanılabilmelidir.

Diş Temizliği Ömrü

Ne yapılırsa yapılsın uzun kullanım ömrü olamayacak bir işlem olan diş temizliği ile ilgili de burada bilgi verelim diyen Diş Hekimi Sertaç Kızılkaya diş temizliği ömrü en fazla 1 yıldır dedi. biz hastalarımızı senede en az 1 defa kontrol ettiğimizde bütün dişlerin klinik muayene ve kontrollerini yaparak tedavi ihtiyacı olan dişleri belirleyebiliyor ve sorunlar büyümeden önlem alabiliyoruz.

Diş temizletme işlemi ne kadar iyi yapılır ise yapılsın en geç senede bir defa yeniletmek gerekir. Ancak bu sayede ağızdaki yeni çürükleri, diş eti rahatsızlıklarını, kaplama uyumsuzluklarını tespit ederek önlem almak mümkün olabilmektedir.