İyi Bir Diş Kaplama Nasıl Anlaşılır?

Sağlık söz konusu olduğunda akan sular duruyor. Öncelik verdiğimiz için en iyisini yaptırma gayretinde olduğumuz diş tedavileri bazen yüksek fiyatlar ödememize rağmen istediğimiz gibi olamayabiliyor. Bu konu ile ilgili İstanbul estetik diş Kliniği diş hekimi Sertaç Kızılkaya dan bilgi aldık. Diş hekimi Kızılkaya’ya iyi bir diş kaplamanın nasıl anlaşılabileceğini sorduk. Özellikle son yıllarda artık insanların sağlam dişlerini bile kestirip estetik diş kaplamaları yaptırdığını söyleyen diş hekimi Sertaç Kızılkaya ileride sorun yaşamamak için kesilen dişlerin üzerine iyi uygulamalar yapılması gerektiğini söyledi.

Diş Kaplamalarda Görülen Problemler

Her şeyde olduğu gibi diş kaplamalarında da zaman içerisinde bir takım problemler görülebilir. Bu problemleri en az da indirmek ve diş kaplamalarını mümkün olan en uzun süre kullanabilmek için kaliteli malzemeler kullanılmalıdır. Diş kaplamasında ortaya çıkan sorunlar ağızdaki dişleri de olumsuz etkileyecektir. Genel olarak bir diş kaplamasının 10 ile 15 yıl ağızda kaldığı bilinir. İyi ağız bakımı ve dikkatli kullanma ile bu süre daha da uzatıla bilmektedir. Ancak ağız bakımının yeterli olmadığı durumlarda da diş kaplaması kullanım ömrü 3-5 yıl ile sınırlı olabilir. Diş kaplamalarında en sık görülen problemler şunlardır:

  1. Kaplama altındaki dişin ağrıması
  2. Diş eti çekilmesi
  3. Ağız kokusu
  4. Kaplama kırılması
  5. Kaplama renk değişimi
  6. Kaplama ile diş arasına yiyecek girmesi
  7. Kaplama dişlerin sallanması
  8. Kaplamaların çıkması
Ön diş için zirkonyum diş kaplama
Ön diş için zirkonyum diş kaplama

Bir diş kaplaması için yukarda saydığımız olumsuzluklar ne kadar az ise kaplamanın kalitesi de o kadar iyidir. Ancak bu problemler zaman içerisinde görülen problemlerdir. Kaplama ilk yapıldığı nda iyi olup olmadığını nasıl anlayacağız diye diş hekimi Sertaç Kızılkaya sorduğumuzda bakın bize ne cevap verdi.

İyi Diş Kaplama Nasıl Anlaşılır

Zaman tabii ki yıpratıcı etkisi olan acımasız bir olgu ancak bir diş kaplaması için 15-20 yıl kullanım süresi bitirilmeden bu kaplamaların yapılmaması gerekir. Hem hastanın ağzındaki dişlerin sağlığı hem de diş yaptırmak için harcanan zaman ve para çok kıymetlidir. Kaplamalar 15:20 yıl kullanılır dediğimizde de bu kaplamanın yenilenerek aynı şekilde kullanıma devam edileceği anlamını taşır. Kaplama altındaki dişin çürümesi dişlerin sallanması diş eti çekilmeleri gibi problemler diş kaybıyla sonuçlanacağı için büyük başarısızlık olarak değerlendirilir.

Kullanım süresi bitiminde yeni diş kaplamaları yapılabilecek şekilde üretilen kaliteli diş kaplamalar ilk yapıldıklarında da kendilerini belli ederler. Diş etine baskı yapmayan, rahat çiğneme olanağı sağlayan, diş ile kaplama arasında yemek artıklarının girmediği diş kaplamaları Uzun ömürlü ve sağlıklı diş kaplamalarıdır diyebiliriz. Kullanılan malzemenin kaliteli olması aşınma ve renklenmeye problemlerinin olmaması dişler takıldıktan sonra diş etinin doğal Teşiyi sardığı gibi diş kaplamasında sarması malzemenin kaliteli olduğunu gösteren küçük ip uçlarıdır.

Ne Yapılmalı?

Sonuç olarak diş kaplamalar güzel bir gülümseme için vazgeçilmez olabilmektedirler. Kaplama yaptıracağımız zaman kaliteli işçilik ve kaliteli malzemeden vazgeçmemiz gerekir. Kaplamanın sağlığı demek sizin sağlığınız demektir. Kaybettiğiniz de asla bir daha bulamayacağınız değerli dişlerinizi kötü bir diş kaplama uygulaması nedeniyle kaybetmek istemiyorsanız dış kaplaması yaptırırken fiyat araştırması değil kalite araştırması yapmanızı öneririm.