Diş Kaplamalar

Diş Kaplama Nedir?

Üzerini örtmek olarak tanımlayabileceğim bu işlem, diş hekimliğinde sık kullanılan mevcut dişlerin daha uzun süre kullanılmaları amacı ile gerçekleştirilen  bir işlemlerdir. Diş üzerine kılıf gibi geçirilen ve dişin ağız içerisinde görünen bölümlerini örten uygulamalara diş kaplama denilir.

Diş kaplamaları farklı malzemeler kullanılarak uygulanabilmektedir. En çok tercih edilen malzeme zirkonyum altyapılı porselen diş kaplamalardır. İlk uygulanmaya başlandığından günümüze diş kaplamalar önemli evrelerden geçmiştir. Dişin etrafını saran çerçeve şeklinde başlayan işlem daha sonra altın malzemesinin diş hekimliğinde kullanılması ile birlikte günümüzdeki biçimi ile dişi çepeçevre saran bir görünüm almıştır.

 

Diş kaplamaları farklı malzemeler kullanılarak uygulanabilmektedir.

Kırık, çürük, aşınma,kanal tedavisi gibi hasar görmüş dişlerin daha uzun süre kullanılmasını amaçlayarak uygulanan diş kaplamalar giderek eğri dişlerin de düzeltilmesi ve diş reni bozulmuş dişler için diş estetiği uygulaması olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Zirkonyum diş kaplama ile porselen diş kaplama farkı
Zirkonyum diş kaplama ile porselen diş kaplama farkı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

En çok uygulanan metal destekli ve zirkonyum diş kaplamalar hakkında diş hekimi Sertaç Kızılkaya’dan bilgi aldık. Kendisi bize sadece estetik zirkonyum diş kaplamalar ve metal porselen kaplamaları ve farklarını anlatmadı. Laminate veneer, empres diş,

Laminate Veneer: Diş yüzeyinden 0,2mm ile 1,5 mm maddae kaldırılarak uygulanan ince bir seramik kaplamadır. Kullanım alanları çok geniş olmamak ile birlikte uygulandıklarında enfes sonuçlar verirler. İşin ehli ellerde yapılmadıklarında kırılma, kopma, çatlama gibi sorunları görülür. Bu nedenle doğru vakalarda doğru hekim ve teknisyen ile uygulanması gereken bir diş yüzeyi kaplama çeşididirler. Diş hekimi Sertaç Kızılkaya nın www.drsertac.com web sitesinde hizmetlerimiz başlığı altında ayrıntılı bilgi ve görsellere ulaşabilirsiniz.

 

İstenilen renk ve formda çok ince bir şekilde hazırlanan porselen laminate veneer metal içermez. Kırılmalara karşı dayanıklılık gösteren porselen laminateler; ışığın diş içerisine geçmesini sağlar. Günümüzde laminate veneer tadilatlar, renk almış, kırılmış, malforme veya hafif dizilim bozukluğu olan tüm hastalarda konservatif bir yöntem olarak tercih edilir.

Zirkonyum kaplama: Zirkonyum elementi doğada bulunan beyaz bir metaldir. Zirkonyum alt yapılı porselenleri hem ön dişlerde kullanabileceği kadar estetik olması, hem de arka dişlerde kullanılabilecek kadar sağlam olması nedeniyle, tüm diş hekimleri tarafından diş kaplaması için güvenle tercih bir kaplama çeşididir.

Metal destekli kaplama: Metal destekli kaplamalar adından da anlaşılabileceği üzere, dişin yapımı aşamasında porselenin altına metal alaşım konularak yapılmasıdır. Dişin dokusuna uygun, gereken dayanıklılığı sağlamaktadır. Krom Kobalt veya Krom Nikel alaşım kullanılması ile yapılan metal destekli kaplamalar, metal üzerine konulan porselen altında bulunan metalden etkilenir. Alt yapıda yer alan metal, ışığı geçirmediğinden, mat bir görünümü ile diş eti hizasında koyu renkle kendini belli eder. Bundan dolayı metal destekli kaplamalar genellikle ön bölgedeki dişlerde estetik açıdan tavsiye edilmediğinden daha çok arka dişlerde uygulanır.

Empress (Full Porselen) diş kaplama: Diş kaplama çeşitlerinden birisi de EmpressFull porselen diş kaplama doğrudan diş üzerine yapılan bir uygulama türüdür. Bu uygulamanın yapılabilmesi için mutlaka diş olması gerekir. Uygulama yapılacak olan dişlerin etrafı, eşit bir şekilde tıraşlanarak, kaplama için hazır hale getirilir ve üzerine kaplama uygulanır.

Porselen dişlerin ömrü nedir?

Kaplamalar genellikle 7 ila 15 yıl arasında bir kalıcılığa sahiptir. Bu sürenin sonunda kaplamalar değiştirilmelidir.

Porselen kaplamalar özel bakım gerektirir mi?

Porselen kaplamalar lekelere dirençli olsa da, lekeye neden olan gıdalar ve içeceklerden (örneğin kahve, çay) kaçınılması gerekmektedir.

 

 

Porselen Diş Kaplama100€
Zirkonyum Diş Kaplama150€

Zirkonyum Önce Sonra

Ön diş için zirkonyum diş kaplama
Ön diş için zirkonyum diş kaplama

Bütün Dişlerin Zirkonyum Kaplama Yapılması