Ön Diş Estetiği

Konu ön diş olduğunda hem diş hekimleri hem de hastalar için beklenti ve istekler farklılık gösteriyor. Ön diş için yapılacak diş tedavilerinde fonksiyonun yanında diş estetiği de öncelik kazanıyor. Arka dişler için küçük renk tonu farklılıkları ağız karanlığında görünmediği için öncelik sadece fonksiyon oluyor. Ancak ön diş için estetik nerede ise fonksiyonun bile önüne geçiyor.

Ağzında güzel görünen dişleri olduğunu bilen bir insan ile dişlerinin sorunlu olduğunu bilen bir insanın sadece gülmesi değil, konuşması ve öz güveni bile farklılık gösterebilmekte. Biz kliniğimizde güzel gülmek herkesin hakkı diyerek mümkün olan en iyi diş estetiğini hastalarımıza sunmaya gayret ediyoruz. Bu amaçla tedavi öncesi dişlerin boyut, konum, sıralanış ve renklerini kayıt altına alarak uygulanabilecek en iyi diş estetiğinin arayışı içerisine giriyoruz.

Diş Estetiği İçin Neler Yapıyoruz?

Ön diş estetiği için diş kaplamalar, diş beyazlatma ve diş eti estetiği uygulamaları en sık yaptığımız uygulamalar. Diş eti rengi açma, diş boyu uzatma, ortodonti tedavisi gibi çok farklı diş hekimliği disiplinlerini bir araya getirmek zorunda olduğumuz ileri seviye vakalar da oluyor. Ancak genel olarak en sık uygulanan işlem diş kaplaması. O halde ön diş estetiğinde diş kaplamalar ile ilgili daha açıklayıcı bilgiler verelim.

Diş kaplamalarının iki tipi olduğunu söyleyerek başlayalım. birincisi dişin tamamını küçülterek üzerine bir kılıf geçirme uygulaması. İngilizce de dental crown olarak adlandırılan bu işlem iyi yapıldığında senelerce sorunsuz kullanılabilir. Diş kaplama iyi yapılmadığında ise kısa sürede sorun çıkarabilen bir uygulamadır. Bu nedenle bu yazıda diş kaplamaları ile ilgili daha detaylı bilgiler vereceğim.

Diğer diş kaplama çeşidi ise dişin sadece görünen dış yüzeyinin üzerine yapıştırılan ince seramik yapılar ile elde edilir. Laminate veneer olarak adlandırılan ve adı çok duyulsa da hem uygun vaka sayısının az olması, hem de fiyatlarının diğer estetik diş kaplamalar göre daha yüksek olması nedeni ile çok sık uygulanmaz. İyi uygulama yapılmadığında ise sürekli düşme ve kırılma gibi sorunlar yaşanan laminate veneer bu kötü uygulamalar nedeni ile de haksız bir kötü nama sahip olmuştur.

Kaplama mı Laminate Veneer mi?

Ön diş için zirkonyum diş kaplama
Ön diş için zirkonyum diş kaplama

Şimdi az önce laminate veneerlerin kötü bir nam aldığını okudunuz. Artık ben dişlerime laminate veneer yaptırmam kırılıyor, kopuyormuş demeyin sakın. Çünkü kötü uygulandığında bu tip sorunlar yaşanır. Senelerce önce uyguladığım laminate veneer diş kaplamaları hala ağızda ve hiç bir problem yaşanmadı. Demek ki düşenler, kırılanlar bu işi tam olarak öğrenmeden laminate veneer yapımı işine giren ve doğru diş hazırlığı, doğru ölçü ve doğru imalat yapamamış yaptıramamış kişiler. Sadece laminate veneer yapıştırmak bile başlı başına bir iştir. Malzemeleri pahalıdır. Ucuz yapmaya kalkışanlar başka malzemeler ile yapıştırmak zorunda kalmakta ve ucuzculuğun sonu da hüsran ile bitmekte. Hem de bu hüsran hem hekim, hem de hasta hüsranı. Ne kadar fena bir durum değil mi? Çok şükür böyle bir duruma düşmemek için bütün önlemlerimizi almış durumdayız.

Önlem aldım dediğime göre kliniğimde sıklıkla bu işi uyguladığımı ve sorun yaşamadığımı anlatmak istedim. Bazıları için önlem bu işi hiç yapmamak şeklinde olduğu için laminalar kırılıyor. Lamina ömrü kısa gibi söylemler oluyor. Bunların aslı astarı olmadığını bilin. Diş sıkma ve gıcırdatma yok ise dişlerin kapanışı da uç uca değil ise laminalar için hazır gibisiniz.

Laminate veneer uygulanabilecek dişe diş kaplama yapılmasını tavsiye etmiyorum. Ön diş estetiği için diş kaplama ihtiyacınız var ise mutlaka laminate venner uygulaması konusunda tecrübeli ve lamina yapan diş hekimleri ile görüşmenizi öneririm. 

 

 

× WhatsApp ile randevu alın