Yirmilik Diş Çekimi

Yirmilik dişlerinin veya üçüncü azı dişlerinin çıkarılması, en yaygın cerrahi işlemlerden biridir. Yirmilik dişleri diş etlerinizin arkasında büyür ve son gelen dişlerdir. Çoğu insan  her köşede bir tane 20 yaş dişine sahiptir. Yirmilik dişleri genellikle gençler veya yirmili yaşların başlarında diş etlerinden büyür. Bu zamana kadar, diğer 28 erişkin diş genellikle yerindedir, bu yüzden yirmilik dişlerinin uygun şekilde büyümesi için ağızda her zaman yeterli yer yoktur.

Yer eksikliği nedeniyle, 20 yaş dişleri bazen eğik çıkabilir veya sıkışıp kalabilir. Bazen de sadece kısmen ortaya çıkabilir. Bu şekilde gelişen yirmi yaş dişlerinin etkilendiği bilinmektedir. Dişleriniz şiddetli ağrıya neden oluyorsa, diş hekimi görmek için bir randevu almalısınız. Dişlerinizi kontrol ederler ve çıkarılmaları gerekip gerekmediğini size bildirirler.

Dişleriniz şiddetli ağrıya neden oluyorsa, diş hekimi görmek için bir randevu almalısınız.

Diş hekiminiz, yirmilik dişlerinizi çıkarmanız gerekebileceğini düşünüyorsa, genellikle ağzınızın panoramik röntgenini çeker. Bu, dişlerinizin konumunu daha net görmenizi sağlar.

Herhangi bir diş probleminde olduğu gibi , düzenli diş muayenesini beklemekten ziyade, diş hekiminizi mümkün olan en kısa sürede görmek önemlidir .

RANDEVU ALIN! 20 YAŞ DİŞ ÇEKİMİ

Yirmilik Dişleri Neden Çekiliyor?

Yirmilik dişleriniz, eğer etkilenirlerse, ancak herhangi bir soruna neden olmazlarsa, genellikle çıkarılmaları gerekmez. Bunun nedeni, bunu yapmanın kanıtlanmış bir yararı olmadığı ve komplikasyon riskini taşıdığıdır.

Bazen, diş eti yüzeyinden etkilenmiş veya tamamen kırılmamış yirmilik dişleri diş sorunlarına neden olabilir. Yiyecekler ve bakteriler, yirmilik dişlerinin kenarı çevresinde sıkışıp, bu durumlara yol açabilecek plak birikimine neden olabilir:

  • Diş çürüğü (diş çürüğü)
  • Diş eti hastalığı (ayrıca diş eti iltihabı veya periodontal hastalık olarak da bilinir)
  • Perikoronit – plak dişi çevreleyen yumuşak doku enfeksiyonuna neden olduğunda
  • Selülit – yanak, dil veya boğazda bakteriyel bir enfeksiyon
  • Apse – yirmilik dişlerinizde veya çevresindeki dokuda bir bakteri enfeksiyonu sonucu irin toplanması
  • Kistler -yirmilik dişi kist (sıvıyla dolu bir şişlik) gelişir
  • Yirmilik dişlerinin çıkarılması genellikle diğer tedavilerde işe yaramadığında önerilir.
  • Diş hekimleri ve cerrahlar, yirmilik dişlerinin çıkarılması için onaylanmış yönergeleri takip eder.

 

Yirmilik Dişleri Nasıl Alınır?

Diş hekiminiz, yirmilik dişlerinizi çıkarabilir  uzman bir cerraha yönlendirebilir. Ameliyattan önce, prosedür genellikle size açıklanır ve sizden bir onay formu imzalamanız istenebilir.

Genellikle diş çevresindeki alanı uyuşturmak için lokal anestezik enjeksiyon yapılır.

Diş çekilmeden hemen önce biraz baskı hissedersiniz, çünkü diş hekiminizin veya ağız cerrahınızın dişi ileri geri sallayarak diş yuvasını genişletmesi gerekir. Diş etinizde küçük bir kesik gerekebilir. Bazen de diş çıkarılmadan önce dişin daha küçük parçalara kesilmesi gerekebilir.

Yirmilik dişi çıkarmak, birkaç dakikadan 30 dakikaya, hatta bazen 1 saate kadar uzayabilir. Yirmilik dişleriniz alındıktan sonra, hem ağzınızın içinde, hem de dışında şişlik ve rahatsızlık hissedebilirsiniz. Bazen, bazı hafif morluklar da görülebilir. Bu genellikle ilk 3 gün için daha kötüdür, ancak 2 hafta kadar sürebilir.

Muhtemel Komplikasyonlar

Tüm ameliyatlarda olduğu gibi, yirmilik dişini çıkarmakla ilişkili riskler vardır. Bunlar, iyileşme sırasında sigara içiyorsanız, ikisi de daha muhtemel olan enfeksiyon veya gecikmiş iyileşmeyi içerir.

Bir başka olası komplikasyon, dişeti çenenizde donuk, ağrılı bir his ve bazen boş diş yuvasından gelen kötü bir koku veya tat olan “kuru soket” dir. Diş hekiminiz tarafından verilen bakım sonrası talimatlara uymazsanız!

Ayrıca, dilinizde, alt dudaklarda, çenede, dişlerde ve diş etlerinde karıncalanma veya uyuşukluk hissine neden olabilecek küçük bir sinir hasarı riski vardır. Bu genellikle geçicidir, ancak nadir durumlarda kalıcı olabilir.

Yirmilik diş çekimi için olası komplikasyonları hakkında daha fazla bilgi edinin.